Košík 0x

0,00 €

Vplyv motorového oleja na účinnosť a spotrebu paliva

Blog > Vplyv motorového oleja na účinnosť a spotrebu paliva

19.05.2024

Blog image

Na prvom mieste je prirodzenosť a existujú tri všeobecne akceptované kategórie.

Minerálny olej

Jedná sa o lacné a ekologické oleje pre automobily. Vyrába sa destiláciou odpadovej ropy, poskytuje kvalitné mazanie pohyblivých častí motora, poskytuje ochranu proti otrepom a zvyšuje účinnosť automobilu.

Zároveň má prírodné mazivo stále "škodlivé" prvky, ktoré sa tvoria počas spaľovania, a tiež sa bojí príliš nízkych teplôt.

Syntetické oleje

Má vyššiu viskozitu, trvanlivosť, je odolný voči teplotným zmenám a nemá toxické zložky. Taktiež syntetické mazivá sú neustále zdokonaľované rôznymi prísadami, možno ich čistiť od nečistôt a upravovať zloženie pre jednotlivé parametre stroja a prevádzkové podmienky.

Takéto motorové oleje sa používajú pre moderné modely automobilov, čím sa zvyšuje ich hospodárnosť a účinnosť.

Polosyntetické oleje

Skladá sa z 30% prírodných prvkov a 70% syntetických. Podľa charakteristík sú takéto oleje optimálne pre autá s vysokým počtom najazdených kilometrov a moderným motorom. Sú vhodné do podmienok vysokej sadze syntetického oleja.

ACEA/API

Tieto normy sú zavedené v USA a Európe. Automobilové mazivá sú podľa nich vhodné pre benzínové a naftové motory.

Podľa klasifikácie je API najmodernejším mazivom, ktoré sa označuje písmenami SG/CE. Prvé písmená označujú typ paliva a druhý pár - normy kvality. Čím ďalej od začiatku písmena abecedy, tým je mazivo kvalitnejšie.

Normy ACEA sú dešifrované podobne, ale namiesto písmen sú tu uvedené čísla.

Viskozita oleja

Viskozita je kľúčovým parametrom, ktorý určuje, ako dobre bude olej distribuovaný medzi trecie časti. Čím menšie sú čísla, tým je olej redší.

V lete vám tento olej pomôže ušetriť až 2 % paliva. Ale hustejší olej lepšie maže časti motora pri zahriatí a umožňuje mu odolávať väčšej záťaži a je vhodný na zimné výlety.

Pri výbere sa zamerajte na klímu, prevádzkové podmienky auta a ďalšie parametre. Napríklad v mrazoch do -40 °C je optimálne zvoliť mazivo 0W-30 alebo 0W-40.

Okrem správneho výberu maziva je dôležitá jeho včasná výmena. Za týmto účelom dodržiavajte rady výrobcu a vezmite do úvahy vlastnosti vášho auta a jeho prevádzkové podmienky. Tiež si určite vyberajte lubrikant od overených výrobcov. Kupujte certifikované originálne oleje, ktoré zodpovedajú charakteristikám motora. Tým sa zabezpečí jeho odolnosť, ochrana prvkov pred koróziou a trením, efektívnejšia prevádzka motora a hospodárna spotreba paliva. A čo je najdôležitejšie, pomôže to vyhnúť sa poruchám a nehodám áut.

2024    SHOP-MAZETO.SK - licencovaný predajca autodielov

TecDoc